Zrosty po cesarskim cięciu to częsty problem, z którym zmagają się pacjentki. Mogą one powodować ból, dyskomfort i wiele innych dolegliwości. W niniejszym poradniku dowiesz się, czym dokładnie są zrosty po cc, jak można je zdiagnozować i wykryć oraz przede wszystkim - jak skutecznie się ich pozbyć. Przedstawimy sprawdzone metody, zarówno zachowawcze, jak i inwazyjne operacje, które pozwolą na usunięcie zrostów. Dowiesz się również, jak dbać o bliznę pooperacyjną, by zminimalizować ryzyko powstawania kolejnych zrostów.
Jak wykryć i zdiagnozować zrosty
Zrosty po cesarskim cięciu to dość częsty problem, z którym borykają się pacjentki. Niestety nie zawsze są one widoczne gołym okiem, więc niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań w celu ich wykrycia oraz zdiagnozowania.
W przypadku podejrzenia występowania zrostów, kluczowe jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. Może on zlecić szereg badań obrazowych, które pozwolą potwierdzić bądź wykluczyć obecność zrostów. Do najczęściej wykonywanych należą:
- Ultrasonografia (USG) jamy brzusznej - nieinwazyjne badanie, które pozwala zobaczyć ewentualne nieprawidłowe struktury w obrębie jamy brzusznej.
- Tomografia komputerowa (TK) - dokładniejsze badanie, które daje możliwość dokładnej oceny lokalizacji i wielkości zrostów.
- Rezonans magnetyczny (MRI) - jeszcze dokładniejsze badanie, które pozwala uwidocznić tkankę łączną.
Oprócz badań obrazowych, istotne jest wykonanie badania palpacyjnego przez lekarza, w trakcie którego może on wyczuć ewentualne zgrubienia i nierówności w okolicy blizny pooperacyjnej.
Ponadto warto zwrócić uwagę na objawy, które mogą sugerować występowanie zrostów: ból i dyskomfort w okolicy blizny, problemy trawienne, trudności z zajściem w ciążę oraz dolegliwości bólowe podczas stosunku.
Pamiętaj, że im szybciej wykryjesz i zdiagnozujesz zrosty, tym większa szansa na ich skuteczne usunięcie zanim zdążą one mocno się rozwinąć.
Kiedy podejrzewać zrosty po cc?
Warto zwrócić szczególną uwagę na pojawienie się niepokojących objawów w okresie do około roku po przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Do symptomów mogących świadczyć o rozwijających się zrostach należą między innymi:
- ból i tkliwość w okolicy blizny pooperacyjnej
- uczucie dyskomfortu, ciągnięcia w jamie brzusznej
- problemy trawienne - wzdęcia, zaparcia
- bolesność podczas aktywności fizycznej czy stosunków
- trudności z ponownym zajściem w ciążę
W razie pojawienia się powyższych dolegliwości, koniecznie zgłoś się do lekarza i wykonaj zlecone badania diagnostyczne w kierunku zrostów. Im szybciej zostaną one wykryte, tym skuteczniejsze będzie leczenie.
Skuteczna terapia manualna w walce ze zrostami
Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia zrostów po cesarskim cięciu jest terapia manualna. Polega ona na wykonywaniu specjalnych technik przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, które mają na celu złagodzenie, zmniejszenie a nawet całkowite rozluźnienie powstałych zrostów wewnątrz jamy brzusznej.
Terapia manualna może składać się na przykład z następujących technik:
- masażu i ucisku tkanek w okolicy blizny pooperacyjnej
- rozciągania mięśni i tkanek przy pomocy specjalnych chwytów manualnych
- drenażu limfatycznego jamy brzusznej
- ćwiczeń ruchowych mających na celu zwiększenie elastyczności tkanek i mięśni w obrębie jamy brzusznej
Dzięki systematycznej terapii manualnej, zrosty mogą ulec stopniowemu złagodzeniu, dzięki czemu zmniejszą się towarzyszące im dolegliwości bólowe. Jest to więc skuteczna i w wielu przypadkach wystarczająca metoda walki ze zrostami pooperacyjnymi.
Terapia manualna jest niezwykle przydatna, ponieważ pozwala na bardzo precyzyjne oddziaływanie na tkanki, mięśnie, powięzi i nerwy odpowiedzialne za powstawanie zrostów i towarzyszące im dolegliwości bólowe.
Terapia manualna jest zatem bezpieczną i nieinwazyjną metodą, którą koniecznie warto wypróbować w walce ze zrostami powikłanymi po cesarskim cięciu. Często pozwala na uniknięcie dodatkowych, inwazyjnych zabiegów operacyjnych.
Jak długo trzeba stosować terapię manualną?
Cykl terapii manualnej w zrostach po cesarskim cięciu powinien trwać zwykle od 2 do 3 miesięcy. W tym czasie zaleca się odbywanie regularnych wizyt u fizjoterapeuty, np. 2-3 razy w tygodniu. Można także wykonywać samodzielnie w domu zalecone przez specjalistę ćwiczenia, co dodatkowo wzmocni efekt terapii.
W niektórych uporczywych przypadkach może być konieczne wydłużenie cyklu leczenia do 6 miesięcy lub dłużej. Wszystko zależy od stopnia nasilenia i umiejscowienia zrostów oraz reakcji organizmu danej pacjentki na zastosowaną terapię manualną.
Aby osiągnąć trwały skutek w leczeniu zrostów pooperacyjnych, należy kontynuować terapię manualną tak długo, aż zrosty całkowicie lub w znacznym stopniu zostaną zmniejszone.
Jakie są przeciwwskazania do terapii manualnej?
Przeciwwskazaniami do wykonywania terapii manualnej w przypadku zrostów po cesarskim cięciu są między innymi:
- świeża blizna pooperacyjna - przed upływem około 6 tygodni od zabiegu
- ciąża i okres połogu
- stan zapalny tkanek w okolicy blizny
- inne schorzenia, np. przepukliny, tętniaki itp.
Dlatego przed rozpoczęciem cyklu masaży i innych technik terapii manualnej, konieczna jest konsultacja lekarska i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.
Czytaj więcej: Najlepsze lalki dla 3-latki: przegląd dla dziewczynek
Leki i metody farmakologiczne redukujące ból
Oprócz terapii manualnej i fizykoterapii, w leczeniu zrostów po cesarskim cięciu często wykorzystuje się także farmakoterapię. Leki mogą wspomóc walkę z dolegliwościami bólowymi, stanem zapalnym oraz innymi objawami towarzyszącymi tym powikłaniom pooperacyjnym.
Do najczęściej stosowanych leków w terapii zrostów po cc należą:
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) - np. ibuprofen, naproksen czy diklofenak. Leki z tej grupy wykazują silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
- Leki rozkurczowe i przeciwskurczowe - np. drotaweryna czy mebeweryna. Pomagają zmniejszyć skurcze mięśni i tkanek jamy brzusznej, które mogą występować w przebiegu zrostów.
- Preparaty enzymatyczne zawierające np. trypsynę czy chymotrypsynę. Enzymy te pomagają w rozpuszczaniu i łagodzeniu powikłanych zrostów po cc.
Nazwa leku/substancji | Zalecana dawka |
Ibuprofen | 200-800 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych |
Diklofenak | 75-100 mg na dobę w dawkach podzielonych |
Drotaweryna | 40 mg 2-3 razy dziennie |
Farmakoterapia zrostów po cc powinna być każdorazowo skonsultowana z lekarzem ginekologiem i dostosowana do stanu zdrowia oraz ewentualnych innych schorzeń współistniejących u pacjentki.
Kiedy zalecana jest operacja usunięcia zrostów
Operacja wycięcia zrostów po cesarskim cięciu jest zabiegiem najbardziej inwazyjnym spośród metod ich leczenia. Zwykle jest brana pod uwagę jedynie w przypadku uporczywych i dolegliwych zrostów, które nie ustąpiły mimo zachowawczej terapii z użyciem farmakoterapii, masaży czy ćwiczeń.
Do sytuacji, w których operacja usunięcia zrostów jest najczęściej zalecana, należą:
- Ból w okolicy blizny pooperacyjnej utrzymujący się pomimo farmakoterapii i rehabilitacji
- Uporczywe zaparcia lub niedrożność jelit związane z uciskiem przez zrosty
- Nieprawidłowości w obrazie USG czy TK (guzki, torbiele) mogące świadczyć o zrostach patologicznych
- Utrudniona możliwość zajścia w kolejną ciążę spowodowana zrostami
- Zniekształcenie ściany jamy brzusznej z powodu bliznowca pooperacyjnego
Operacja adhezji po cesarskim cięciu polega na otwarciu jamy brzusznej, odnalezieniu i przecięciu zrostów oraz ewentualnym usunięciu bliznowców powikłanych. Jest to stosunkowo bezpieczny zabieg, który daje szansę na trwałe usunięcie dolegliwości wywołanych przez zrosty.
Jak przebiega zabieg operacyjny?
Operacja usunięcia zrostów po cesarskim cięciu przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Najczęściej stosowaną techniką jest laparoskopia, czyli zabieg z użyciem specjalnych instrumentów wprowadzonych do jamy brzusznej przez niewielkie nacięcia.
Podczas operacji chirurg odszukuje zrosty, oddziela sklejone ze sobą tkanki oraz usuwa nieprawidłowe bliznowce, które mogą powodować dolegliwości lub zaburzać funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
Po wykonanym zabiegu należy zwykle spodziewać się niewielkiego bólu i obrzęku w okolicy nacięć. Większość pacjentek wraca do pełnej sprawności już po kilku dniach od operacji.
Podsumowanie
Zrosty po cesarskim cięciu to częsty i dokuczliwy problem, z którym zmaga się wiele pacjentek. Na szczęście istnieją skuteczne metody walki z tymi powikłaniami. W pierwszej kolejności należy je zdiagnozować - pomocne są w tym badania USG, TK czy rezonans magnetyczny. Gdy tylko zrosty zostaną wykryte, warto rozpocząć ich leczenie. Dobrym rozwiązaniem jest nieinwazyjna terapia manualna, która za pomocą masaży, ucisków i ćwiczeń może przynieść poprawę. Wspomóc ją mogą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W ostateczności konieczna bywa także operacja - pozwala usunąć najbardziej nasilone, patologiczne zrosty. Istotne jest, by podjąć walkę ze zrostami jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów.
Zrosty po cesarskim cięciu występują często, jednak nie należy ich bagatelizować. Mogą one prowadzić do wielu dokuczliwych dolegliwości: bólu, problemów trawiennych, niepłodności i innych. Dlatego tak ważne jest, by poddać się odpowiednim badaniom, dzięki którym lekarz będzie mógł postawić właściwą diagnozę i rozpocząć skuteczne leczenie zrostów. Kobiety po przebytym cięciu cesarskim powinny zwrócić szczególną uwagę na swój organizm i w razie wystąpienia niepokojących objawów, udać się do specjalisty.
Najskuteczniejszą i najmniej inwazyjną metodą walki z powikłanymi zrostami pooperacyjnymi jest terapia manualna, czyli masaże, drenaż limfatyczny oraz ćwiczenia fizjoterapeutyczne, wykonywane przez wykwalifikowanego specjalistę. Regularne zabiegi połączone z dobranymi indywidualnie ćwiczeniami domowymi pozwalają uzyskać stopniowe złagodzenie dolegliwości oraz poprawę samopoczucia. Oczekiwany efekt terapeutyczny uzyskuje się zazwyczaj po około 2-3 miesiącach terapii.
W zaawansowanych, uciążliwych przypadkach zrostów pooperacyjnych, lekarz może zalecić ich chirurgiczne wycięcie. Zabieg taki wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, za pomocą małoinwazyjnej techniki laparoskopowej. Polega on na otwarciu jamy brzusznej, odnalezieniu zrostów i ich przecięciu oraz wycięciu tkanki bliznowej. Operacja adhezji pozwala raz na zawsze uporać się z dolegliwościami i poprawić komfort życia pacjentki.