Książki i książeczki dla dzieci w wieku 2-3 lata - sprawdź naszą ofertę!

 Książki i książeczki dla dzieci w wieku 2-3 lata - sprawdź naszą ofertę!
Autor Paweł Tomaszewski
Paweł Tomaszewski21.09.2023 | 5 min.

Czytanie książek jest niezwykle ważne w prawidłowym rozwoju każdego dziecka. Wiek 2-3 lat to idealny moment, aby rozbudzić w maluchu miłość do literatury i kształtować jego osobowość poprzez odpowiednio dobrane lektury. Jakie książki będą odpowiednie dla dwu- i trzylatka? Jak stymulować jego rozwój i wyobraźnię za pomocą książeczek? Oto kilka wskazówek.

Jakie książki są odpowiednie dla dzieci w wieku 2-3 lata?

Wiek 2-3 lata to okres intensywnego rozwoju mowy i poznawania otaczającego świata. Dziecko zaczyna rozumieć coraz więcej i łaknie nowych wrażeń. Oto kilka rodzajów książek, które warto wybrać:

 • Proste książeczki obrazkowe i bajki - z niewielką ilością tekstu i dużymi, kolorowymi ilustracjami. Pozwalają ćwiczyć skupienie i koncentrację.
 • Książki sensoryczne - z fakturami, dźwiękami, elementami do dotykania. Rozwijają zmysły.
 • Książki edukacyjne - np. o kolorach, kształtach, zwierzętach. Poszerzają wiedzę malucha.
 • Książki interaktywne - z wysuwankami, karuzelami, elementami do przekręcania. Stymulują aktywność.

Książki edukacyjne dla dzieci 2-3 lat - rozwijaj umiejętności malucha

Warto wybierać książki, które nie tylko bawią, ale i rozwijają umiejętności dziecka. Książki edukacyjne pozwolą dwu- i trzylatkowi poznać litery, cyfry, kształty oraz podstawowe pojęcia matematyczne. Zawierają zagadki, labirynty i ćwiczenia, dzięki którym maluch rozwinie logiczne myślenie. Dobrze, by książki edukacyjne dla dzieci 2-3 lat zawierały dużo kolorowych ilustracji i ciekawe historie, które zachęcą do nauki.

Bajki i książki obrazkowe - ulubione lektury najmłodszych

Bajki i książki obrazkowe to doskonały wybór dla dwu- i trzylatków. Zwłaszcza popularne serie o zwierzątkach czy bajkach z morałem pozwolą rozwijać wyobraźnię i uczą pozytywnych zachowań. Ważne, by teksty były krótkie, napisane dużą czcionką, a fabuła prosta do zrozumienia. Kolorowe ilustracje pomogą dziecku lepiej zrozumieć opowieść i zapamiętać nowe słowa.

Książki interaktywne ze śmiesznymi historyjkami dla dwulatków i trzylatków

 Książki i książeczki dla dzieci w wieku 2-3 lata - sprawdź naszą ofertę!

Świetnym pomysłem są książki interaktywne z elementami do przesuwania, przekręcania, otwierania. Pobudzają ciekawość i aktywność dziecka, rozwijając motorykę małą i koordynację wzrokowo-ruchową. Zabawne historyjki z wysuwanymi językami, śmiesznymi minami czy dźwiękami dobrze znanymi maluchom sprawią wiele radości dzieciom 2 i 3 letnim i zachęcą do samodzielnego "czytania".

Pięknie ilustrowane książki do czytania na dobranoc dzieciom w wieku 2-3 lata

Miłym zwyczajem może być codzienne czytanie dziecku przed snem. Książki do czytania na dobranoc z pięknymi ilustracjami, ciekawą fabułą i pozytywnym przesłaniem pozwolą na spokojne zaśnięcie i przyjemne sny. Dodatkowo budują więź z rodzicem i zachęcają do rozmowy o przeczytanej historii.

Które wydawnictwa produkują najlepsze książki dla dzieci 2-3 letnich?

Warto zwracać uwagę na wydawnictwa specjalizujące się w literaturze dla najmłodszych. Sprawdzone marki to m.in. Wilga, Zielona Sowa, Literatura - ich książeczki cechuje wysoka jakość, ciekawe treści i piękna szata graficzna. Dobrze oceniane są także serie wydawnictw: Egmont, Nasza Księgarnia oraz Mac Edukacja.

Gdzie kupić tanio dobrej jakości książki dla dziecka 2-3 letniego?

Książki dla najmłodszych nie muszą być drogie. Oto kilka porad, gdzie kupić interesujące książeczki dla dwu- i trzylatków w dobrej cenie:

 • Kiermasze taniej książki
 • Antykwariaty stacjonarne i internetowe
 • Wyprzedaże w księgarniach internetowych i stacjonarnych
 • Grupy zakupowe i zbiórki książek na portalach dla rodziców

Jak pobudzić wyobraźnię i kreatywność dziecka poprzez czytanie książek?

Aby czytanie rozwijało osobowość malucha, warto:

 • Czytać, pytać o wrażenia i omawiać książeczki
 • Zachęcać do opowiadania fabuły własnymi słowami
 • Inspirować do zabawy postaciami i wymyślania własnych historii
 • Pozwalać na wielokrotne wracanie do ulubionych książek
 • Chwalić za samodzielne próby czytania i opowiadania

Książka to najlepszy przyjaciel i skarb każdego dziecka. Warto zadbać, by towarzyszyła maluchowi od najmłodszych lat, dostarczając niezapomnianych przeżyć.

Podsumowanie - książki kluczem do rozwoju dziecka

Podsumowując, codzienne czytanie odpowiednio dobranych książeczek jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Buduje więź z rodzicem, rozbudza wyobraźnię i kreatywność malucha, poszerza wiedzę i umiejętności. Warto zadbać, by w biblioteczce dwu- i trzylatka znalazły się kolorowe bajki, książeczki edukacyjne oraz interaktywne, które zapewnią godziny ciekawej zabawy. Czytajmy razem z dzieckiem i odkrywajmy magię książek!

Najczęstsze pytania

Dla dwulatka polecane są krótkie książeczki obrazkowe, bajki z niewielką ilością tekstu, książki sensoryczne i interaktywne.

Trzylatek zazwyczaj jeszcze nie umie czytać, ale chętnie samodzielnie ogląda książeczki, opowiada ich treść i bawi się postaciami.

Aby zainteresować dziecko książkami, należy codziennie czytać razem, rozmawiać o fabule i obrazkach, pozwalać na zabawę bohaterami i chwalić za samodzielne próby czytania.

Dobre rozwiązanie to kupowanie wybranych ulubionych książek i wypożyczanie pozostałych z biblioteki. Pozwala to zmieniać księgozbiór malucha.

Inspiracje warto szukać w serwisach i blogach dla rodziców, gdzie polecane są najciekawsze nowości wydawnicze dla najmłodszych.

5 Podobnych Artykułów

 1. Piękne i mądre cytaty z książek dla każdego
 2. Jak zaoszczędzić czas i pieniądze na zakupach online: poradnik.
 3. Gdzie jechać na weekend z dziećmi? Najlepsze pomysły na wypoczynek w Polsce!
 4. Gry dla dzieci 2 lata - Najlepsze propozycje dla Twojego dwulatka
 5. Gry Minecraft 3D za darmo online dla dzieci
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Paweł Tomaszewski
Paweł Tomaszewski

Jestem blogerką z pasją do życia pełnego dziecięcej radości! Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i porady dotyczące wychowywania maluchów, propozycje fascynujących książek dla dzieci oraz przepisy na pyszne, zdrowe dania, które zadowolą każde podniebienie. Ale to nie koniec! Dzielę się także swoją miłością do filmów i seriali, wskazując tytuły, które świetnie sprawdzą się podczas rodzinnego wieczoru. Całość okraszam nutą lifestyle'u, bo w końcu życie z dziećmi to pełen emocji i przygód świat!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły