Książka Bridgertonowie Julii Quinn - Poznaj historię rodziny Bridgertonów

 Książka Bridgertonowie Julii Quinn - Poznaj historię rodziny Bridgertonów
Autor Paweł Tomaszewski
Paweł Tomaszewski21.09.2023 | 8 min.

Cykl powieści o rodzinie Bridgertonów autorstwa Julii Quinn to prawdziwy fenomen wydawniczy ostatnich lat. Niezwykle barwne losy arystokratycznego rodu Bridgertonów zachwyciły czytelników na całym świecie, a serial Netfliksa oparty na książkach przyciągnął przed ekrany miliony widzów. Dlaczego historia ósemki rodzeństwa Bridgertonów tak urzekła fanów romanse?

Czym wyróżnia się cykl powieści o rodzinie Bridgertonów?

Seria książek o Bridgertonach składa się z 8 tomów, z których każdy poświęcony jest losom innego z rodzeństwa. Akcja wszystkich części rozgrywa się w początkach XIX wieku, w okresie regencji w Anglii. Głównymi bohaterami są członkowie wpływowego rodu Bridgertonów: czworo braci i czwórka sióstr próbujących odnaleźć miłość i szczęście na londyńskich salonach.

Seria wyróżnia się przede wszystkim niezwykle barwnymi, wyrazistymi postaciami, których perypetie miłosne opisane są z humorem i swadą. Każda z książek łączy w sobie cechy powieści obyczajowej, romansu i komedii, tworząc znakomitą, wciągającą historię. Nie brakuje tu ostrych dialogów, intryg dworskich, dramatycznych zwrotów akcji i oczywiście - gorących scen miłosnych. Choć każda część może być czytana osobno, to dopiero razem tworzą niezwykłą sagę familijną.

Dlaczego książki o Bridgertonach zdobyły popularność na całym świecie?

Powieści Julii Quinn osadzone są wprawdzie w realiach angielskiej regencji, jednak poruszane w nich tematy są ponadczasowe. Miłość, przyjaźń, relacje rodzinne, poszukiwanie swojego miejsca w świecie - z tymi dylematami mierzy się każde pokolenie. Dlatego losy Bridgertonów tak łatwo zdobywają serca czytelników na całym świecie.

Ogromnym atutem jest również lekki, dowcipny język autorki i szybko poprowadzona, dynamiczna akcja. Książki czyta się jednym tchem! Barwne opisy londyńskich salonów, wystawnych balów i arystokratycznych intryg sprawiają, że łatwo przenieść się w czasy regencji.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że autorka z precyzją oddała ducha epoki, nie zapominając jednocześnie o uniwersalnych wartościach. Dlatego powieści Julii Quinn od lat cieszą się niesłabnącą popularnością.

Jaka jest fabuła pierwszej części sagi - Księżniczka Bridgertonów?

Akcja rozpoczyna się wraz z rozpoczęciem londyńskiego sezonu i debiutem najstarszej córki Bridgertonów, Daphne. Piękna i utalentowana dziewczyna szybko zdobywa uznanie na salonach, jednak jej bracia są zbyt nadopiekuńczy, przez co odepchnęli wielu potencjalnych kandydatów do jej ręki. Na balu Daphne poznaje znanego Libertine'a, księcia Hastings. Aby zmylić plotkujące damy, udają zakochanych. Ich gra prowadzi jednak do prawdziwych uczuć, które stawiają pod znakiem zapytania przyszłość obojga...

Pierwsza część wprowadza czytelnika w świat rodziny Bridgertonów, prezentując jej kolejnych członków. Oprócz Daphne i księcia Hastings ważną rolę odgrywają trzej bracia bohaterki: Anthony, Benedict i Colin. Rodzeństwo jest ze sobą bardzo zżyte, razem stawiają czoła wyzwaniom losu. Każde kolejne tomy poświęcone są miłosnym perypetiom braci i sióstr.

Poznaj losy starszego rodzeństwa w następnych tomach serii

 Książka Bridgertonowie Julii Quinn - Poznaj historię rodziny Bridgertonów

Druga część cyklu, zatytułowana Wizjer, przedstawia historię najstarszego brata, Anthony'ego, wicehrabiego Bridgerton. Z pozoru cyniczny arystokrata zakochuje się w młodszej od siebie Kate Sheffield. Jednakże temperamentna dziewczyna nie daje się tak łatwo uwieść...

Trzeci tom, Wyznanie, poświęcony jest losom drugiego z braci, Benedicta. Artysta i marzyciel zakochuje się w tajemniczej i wyniosłej lady Sophie, jednak na drodze do szczęścia stają liczne przeszkody.

Czwarta część, Uwodziciel, skupia się zaś na Colinie Bridgertonie. Młodzieniec pragnie ożenić się z miłą i uroczą panną Featherington, lecz jego serce zdobywa dziewczyna z zupełnie innego świata...

Wizerunek Londynu na początku XIX wieku w książkach Julii Quinn

Londyn epoki regencji tętniący życiem, pełen przepychu i wyrafinowania - taki obraz brytyjskiej stolicy wyłania się z kart powieści. Autorka z niezwykłą dbałością odtwarza koloryt epoki - czytelnik z łatwością wyobrazi sobie stroje bohaterów, wystawne bale, arystokratyczne rezydencje. Dzięki barwnym opisom łatwo przenieść się w czasy, gdy o losach jednostki decydowały urodzenie i majątek, a o dobrym zamążpójściu - atrakcyjność i posag.

Obok zabaw, balów i swatania kawalerów z pannami na wydaniu, ważnym wątkiem jest także ówczesna moda i obyczaje. Wyrafinowane stroje, drogocenna biżuteria, wyszukane fryzury - wszystko to stanowiło nieodłączny element życia wyższych sfer. Autorka z precyzją oddaje realia epoki.

Bridgertonowie - fascynująca opowieść o miłości w czasach regencji

Choć minęło już niemal 200 lat od czasów, w których rozgrywa się akcja, uniwersalne wartości pozostają niezmienne. Bridgertonowie to przede wszystkim opowieść o miłości, która potrafi pokonać wszelkie bariery. Choć bohaterowie pochodzą z wyższych sfer i są uwikłani w skomplikowaną etykietę epoki, przeżywają te same uczucia co zwykli ludzie. Ich dramaty, wzloty i upadki wzruszają i bawią zarazem.

Książki pokazują także silne więzi rodzinne łączące rodzeństwo. Widzimy, jak bracia i siostry wspierają się w trudnych chwilach, ale też droczą się i kłócą jak to w rodzinie. Całości dopełniają sceny z udziałem rodziców Bridgertonów, wicehrabiego Edmunda i jego żony Violet. To wzruszająca opowieść o sile rodzinnych relacji.

Dlaczego warto sięgnąć po książki o rodzinie Bridgertonów?

Przede wszystkim dlatego, że to po prostu świetne powieści! Barwna fabuła, niebanalni bohaterowie, znakomite dialogi, wciągająca akcja - książki Julii Quinn po prostu wciągają i nie można ich odłożyć. Lektura daje prawdziwą satysfakcję.

Po drugie, powieści wprowadzają czytelnika w fascynujący świat angielskiej arystokracji z czasów regencji. Pozwala poczuć klimat epoki, zanurzyć się w jej realia i obyczaje. Londyn sprzed 200 lat ożywa na kartach serii.

Wreszcie, Bridgertonowie to po prostu świetna, familijna saga z uniwersalnym przesłaniem. Choć minęły wieki, miłość, przyjaźń i relacje rodzinne wciąż są aktualne. Lecznicze poczucie humoru autorki sprawia, że książki czyta się z uśmiechem i wzruszeniem zarazem.

Ekranizacja Netflixa - czy jest wierna książkom Julii Quinn?

Serial "Bridgertonowie" zdobył ogromną popularność na całym świecie, przyciągając rzesze widzów. Produkcja Netfliksa w zręczny sposób łączy konwencję historycznego romansu z nowoczesną stylistyką. Choć akcja serialu została mocno rozbudowana, wątki i bohaterowie są zaczerpnięte z książek Julii Quinn.

Oczywiście zmiany były konieczne ze względu na odmienny charakter obu mediów. Serial skupia się przede wszystkim na losach Daphne i księcia Hastings, pozostałe postacie mają mniejsze role. Niemniej główne wątki fabularne pozostały niezmienione. Widzowie, którzy pokochali serial, z pewnością będą zachwyceni sięgając po pierwowzór literacki.

Podsumowując, ekranizacja Netfliksa oddaje klimat książek i ich najważniejsze wątki. Jest znakomitą zachętą do sięgnięcia po powieści Julii Quinn i poznania niezwykłych losów całej rodziny Bridgertonów, nie tylko samej Daphne.

Bridgertonowie - ponadczasowa historia, która zachwyca

Seria książek o rodzinie Bridgertonów to prawdziwa perła gatunku historycznego romansu. Barwne losy bohaterów wciągają i bawią zarazem, pozwalając na chwilę przenieść się do arystokratycznego świata sprzed wieków. Choć minęło już 200 lat, uniwersalne wartości pozostają niezmienne. Bridgertonowie pokazują, że prawdziwa miłość może pokonać wszelkie przeciwności losu, a rodzinne więzi dodają sił. Nic dziwnego, że czytelnicy na całym świecie pokochali tę niezwykłą sagę familijną.

Najczęściej zadawane pytania

Seria liczy 8 książek, z których każda skupia się na losach innego z rodzeństwa Bridgertonów.

Choć każdą część można czytać osobno, zaleca się zachowanie kolejności wydawniczej, aby lepiej poznać wszystkich bohaterów i relacje między nimi.

Ze względu na obecność scen erotycznych, książki polecane są raczej dorosłym czytelnikom.

Książki Julii Quinn dostępne są w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Można je znaleźć także w formacie e-book.

Zdecydowanie tak, serial znakomicie oddaje klimat książek i jest doskonałą zachętą do sięgnięcia po pierwowzór literacki.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Piękne i mądre cytaty z książek dla każdego
  2. Jak zaoszczędzić czas i pieniądze na zakupach online: poradnik.
  3. Gdzie jechać na weekend z dziećmi? Najlepsze pomysły na wypoczynek w Polsce!
  4. Naucz się zegara online! Zabawne gry i ćwiczenia dla dzieci
  5. Gry Minecraft 3D za darmo online dla dzieci
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Paweł Tomaszewski
Paweł Tomaszewski

Jestem blogerką z pasją do życia pełnego dziecięcej radości! Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i porady dotyczące wychowywania maluchów, propozycje fascynujących książek dla dzieci oraz przepisy na pyszne, zdrowe dania, które zadowolą każde podniebienie. Ale to nie koniec! Dzielę się także swoją miłością do filmów i seriali, wskazując tytuły, które świetnie sprawdzą się podczas rodzinnego wieczoru. Całość okraszam nutą lifestyle'u, bo w końcu życie z dziećmi to pełen emocji i przygód świat!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły