Motoryka duża - ćwiczenia i przykłady dla dzieci

 Motoryka duża - ćwiczenia i przykłady dla dzieci
Autor Paweł Tomaszewski
Paweł Tomaszewski21 września 2023 | 6 min

Rozwój motoryki dużej odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Ćwiczenia usprawniające duże grupy mięśniowe pozwalają maluchom nabywać nowe umiejętności ruchowe, rozwijają koordynację i zwiększają sprawność fizyczną. Jakie ćwiczenia warto włączyć do codziennej aktywności dziecka, by wspomóc jego rozwój psycho-ruchowy?

Jak zacząć trening motoryki dużej u dziecka?

Przede wszystkim należy pamiętać, że u każdego malucha rozwój motoryczny przebiega indywidualnie. Nie warto porównywać dzieci pod tym kątem ani forsować ćwiczeń, do których dziecko nie jest gotowe. Trening motoryki dużej powinno się rozpocząć od prostych zabaw ruchowych, stopniowo zwiększając ich intensywność i stopień trudności.

Na początek wystarczy zadbać o codzienną dawkę ruchu - spacer, zabawy na świeżym powietrzu, tańce przy muzyce. Gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić, można wprowadzać bardziej wymagające zabawy - np. kopanie, rzucanie czy łapanie piłki. Z czasem dobrym uzupełnieniem staną się zajęcia dodatkowe - gimnastyka, jazda na rowerze czy nauka pływania.

Czym są ćwiczenia rozwijające motorykę dużą?

Motoryka duża obejmuje sprawność całego ciała - mięśni, kości i stawów. Ćwiczenia wzmacniające tę grupę mięśniową polegają na angażowaniu dużych partii mięśniowych - rąk, nóg, tułowia. Ich celem jest poprawa koordynacji ruchowej, równowagi, zwiększenie siły i gibkości.

Do ćwiczeń motoryki dużej zalicza się m.in.:

  • Bieganie, skakanie, czworakowanie
  • Rzucanie i kopanie piłki
  • Wspinanie się i zeskakiwanie
  • Ćwiczenia równoważne (na jednej nodze, przechodzenie po ławeczce)
  • Jazda na rowerze, hulajnodze
  • Pływanie i inne aktywności w wodzie
  • Gimnastyka, taniec

Ćwiczenia z piłką - rozwijają koordynację ruchową

Piłka to świetny przyrząd do ćwiczeń motorycznych. Proste zabawy, takie jak rzucanie, kozłowanie czy kopanie piłki angażują wiele partii mięśni i pozwalają doskonalić precyzję ruchów. W miarę rozwoju dziecka można wprowadzać trudniejsze ćwiczenia - np. prowadzenie piłki nogą, podawanie jej w biegu czy strzały na bramkę.

Warto stosować piłki różnej wielkości i faktury. Cięższa piłka lekarska wymaga większej siły i koordynacji. Lżejsza piłka tenisowa z kolei rozwija szybkość reakcji. Dobrą zabawą będzie też gra w badmintona czy piłkę plażową.

Jogging z dzieckiem - wzmacnia mięśnie i kondycję

 Motoryka duża - ćwiczenia i przykłady dla dzieci

Regularne spacery i jogging z dzieckiem to świetny trening wytrzymałościowy. Marszobieg angażuje wszystkie duże grupy mięśniowe, poprawia wydolność sercowo-oddechową i pozwala dziecku zdrowo się zmęczyć.

Najlepiej wybrać trasę po miękkim, równym podłożu - ścieżkę parkową lub leśną. Dystans i tempo dostosowujemy do możliwości dziecka. Dobrze też urozmaicić trasę - wbieganie pod górki, przeskakiwanie kałuż itp. Można też zamienić część trasy na marsz lub trucht.

Zabawy na placu zabaw - doskonałe na motorykę

Plac zabaw to doskonałe miejsce do rozwijania sprawności ruchowej. Huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki pozwalają doskonalić równowagę i koordynację. Wspinanie się na ściankę, przechodzenie po równoważni angażuje wiele mięśni. Skakanie, bieganie, przeskakiwanie przez przeszkody wpływa z kolei na kondycję fizyczną.

Warto zachęcać dziecko do jak najczęstszych wizyt na placu zabaw. Można organizować zawody - kto najszybciej przebiegnie tor przeszkód, kto najdłużej się zachowa na huśtawce itp. W ten sposób ćwiczenia stają się świetną zabawą.

Jazda na rowerku - świetne ćwiczenie dla dzieci

Jazda na rowerze angażuje mięśnie nóg, pośladków, brzucha i ramion, poprawiając kondycję i koordynację ruchową. To świetna aktywność rozwijająca motorykę u dzieci w różnym wieku. Dobrze zacząć od rowerku biegowego z przytrzymkami, a później stopniowo przechodzić na coraz bardziej "dorosłe" modele.

Rowerek może być codziennym środkiem transportu na krótkich dystansach. Starsze dzieci można zachęcić do wycieczek za miasto lub do lasu. Jazda w terenie dodatkowo poprawia kondycję i wpływa na zwinność.

Ćwiczenia równowagi - jak poprawić koordynację?

Ćwiczenia równoważne są kluczowe dla rozwoju motorycznego dziecka. Można wykonywać je np. na niestabilnym podłożu - poduszce, piłce - stojąc na jednej nodze lub w pozycjach asymetrycznych. Świetnym ćwiczeniem jest chodzenie po ławeczce - z czasem można zwiększać wysokość i szerokość kładki.

Innym sposobem na trening równowagi są zabawy z obrotem wokół własnej osi - kręcenie się, przetaczanie. Można też organizować zawody na jednej nodze - kto utrzyma pozycję najdłużej. Taka aktywność świetnie rozwija koordynację.

Taniec i gimnastyka - aktywności angażujące całe ciało

Zajęcia taneczne i gimnastyczne to świetna forma treningu całego ciała. Ćwiczenia w rytm muzyki usprawniają motorykę, refleks, poczucie rytmu i koordynację. W programie zajęć znajdą się elementy akrobatyczne, ćwiczenia z przyborami, tańce zbiorowe. Wszystko po to, by zapewnić dziecku ruchową rozmaitość i frajdę.

Gimnastykę i taniec warto wprowadzić, gdy dziecko nabierze większej sprawności ruchowej. Dobrym pomysłem będą też wspólne, rodzinne potańcówki - świetna okazja do integracji i dobrej zabawy w ruchu.

Podsumowanie

Regularne ćwiczenia motoryki dużej są kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. Warto codziennie zapewnić maluchowi odpowiednią dawkę ruchu i zabaw angażujących duże grupy mięśni. Nie muszą to być specjalne treningi - wystarczy spacery, zabawy z piłką czy wizyty na placu zabaw. Stopniowo można wprowadzać ambitniejsze wyzwania - jazdę na rowerze, taniec, dodatkowe zajęcia sportowe. Pamiętajmy, aby dopasować aktywności do możliwości i tempa rozwoju dziecka.

Najczęstsze pytania

Już od niemowlęctwa warto zapewnić dziecku bodźce ruchowe, np. noszenie, podrzucanie. Trening motoryki dużej zaczynamy, gdy dziecko zacznie samodzielnie siadać, raczkować i chodzić.

Codziennie, ale bez forsowania. Kluczowa jest regularność i stopniowe zwiększanie obciążeń. Najlepiej wpleść aktywność w codzienne zabawy i czynności pielęgnacyjne.

Nie ma takiej konieczności. Codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu i domowe zabawy są w pełni wystarczające. Zajęcia dodatkowe są opcją dla starszych, sprawniejszych dzieci.

Przez masaże, noszenie, zabawy np. „samolot”. W miarę rozwoju można stosować zabawki interaktywne, piłki, pierwsze próby raczkowania i siadania.

Warto skonsultować się ze specjalistą, np. fizjoterapeutą. Zaleci on odpowiednie ćwiczenia usprawniające deficytowe partie mięśniowe i stymulowanie rozwoju ruchowego dziecka.

5 Podobnych Artykułów

  1. Piękne i mądre cytaty z książek dla każdego
  2. Adapter BeSafe: zwiększa bezpieczeństwo dziecka w samochodzie?
  3. Jak zaoszczędzić czas i pieniądze na zakupach online: poradnik.
  4. Bebetto Vulcano: czy wszechstronny wózek sprosta oczekiwaniom?
  5. Rozwój dziecka - etapy i fazy rozwoju niemowlęcia od narodzin
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Paweł Tomaszewski
Paweł Tomaszewski

Jestem blogerką z pasją do życia pełnego dziecięcej radości! Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i porady dotyczące wychowywania maluchów, propozycje fascynujących książek dla dzieci oraz przepisy na pyszne, zdrowe dania, które zadowolą każde podniebienie. Ale to nie koniec! Dzielę się także swoją miłością do filmów i seriali, wskazując tytuły, które świetnie sprawdzą się podczas rodzinnego wieczoru. Całość okraszam nutą lifestyle'u, bo w końcu życie z dziećmi to pełen emocji i przygód świat!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły